ЩО ТАКЕ КАРТА РЕЗИДЕНТА ЄВРОСОЮЗУ?

ЧТО ТАКОЕ КАРТА РЕЗИДЕНТА ЕВРОСОЮЗА?

Що таке карта резидента ЄС?

Це один з документів, який засвідчує право іноземця легально перебувати на території Євросоюзу. Видається вона зазвичай після отримання посвідки на проживання довгострокового резидента ЄС. Саме дозвіл має постійний характер, але карта видається строком на 5 років. Відповідно її треба періодично переоформляти.

Отримати дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС іноземець, який:

знаходився в Європі легально і безперервно не менше 5 років;
протягом останніх 3 років мав регулярний і стабільний заробіток;
має медичне страхування;
має документ, який підтверджує знання польської мови на рівні не нижче B1.

Щоб довести своє легальне і безстрокове перебування на території Польщі протягом 5 років потрібно підрахувати всі перетину кордону і терміни перебування за межами Польщі. Це можна зробити за допомогою печаток в закордонному паспорті або ж звернутися до прикордонної служби з проханням надати інформацію про пересічних кордону.

Протягом останніх 5 років іноземець має право на перебування за межами Польщі не більше ніж 6 місяців безперервно, а загальна сума всіх перерв не може перевищувати 10 месяцев.Однако існують кілька винятків, які не матимуть впливу на прийняття дозволу про довгострокове перебування. Зокрема це випадки, коли тривале перебування поза Польщі було обумовлено вагомими причинами:

робота за кордоном на підставі угоди, укладеної з роботодавцем, юридична адреса якого знаходиться на території Польщі;
складна життєва ситуація (коли обов’язкова присутність іноземця);
проходженням практики або участі в заходах за кордоном, які передбачені навчанням в польському ВУЗі.
Також є випадки, коли період перебування для карти резидента підраховується інакше – зараховують лише половину фактичного терміну перебування. Це стосується іноземних студентів, які здобувають освіту в польських вищих навчальних закладах та осіб, які підвищують свою професійну кваліфікацію. Наприклад, з 5 років перебування в Польщі з метою навчання, для отримання резидентства ЄС зараховується тільки половина зазначеного терміну – 2,5 року.